Avalehele
 

Nahk ja toitumine

Mõned inimesed arvavad, et toitumine on naha jaoks oluliselt vähem tähtsam, kui visiidid kosmeetiku või plastikakirurgi juurde. Mõned usuvad, et kui “süüa õigesti”, püsib ka igavesti noorena. Toidulisandeid ja vitamiine tootvad firmad müüvad “naha tablette”, mis peaksid paari nädalaga imeliselt nahka seestpoolt noorendama. See artikkel püüab anda vastused teil tekivatele naha ja toitumisega seotud küsimustele.

Toitumise mõju nahale

Oleks naiivne uskuda, et muutes toitumisharjumusi, kaovad kõik kortsud ja naha vananemine pidurdub, kuid sama naiivne on uskuda, et kõike süües ei avalda see nahale mingisugust mõju. See, mida sa sööd, mõjutab kõiki organeid kehas, sealhulgas nahka. Kallis nahahoolduskreem ei asenda õiget toitumist, kuigi ta võib pakkuda mitmeid tähtsaid toimeaineid.

On teada, et mõnede toitainete (näiteks A ja B-kompleks vitamiinid, essemtsiaalsed rasvhapped) puudujääk kutsub esile erinevaid dematiidi vorme ja teisi nahaprobleeme. Kerged puudujäägid, mis on väga sagedased, jäävad tihti märkamata ega pruugi nahal avalduda, kuid päris kindlasti nõrgendavad nad naha võimet ennast taastada ja uuendada.

Naha sisemise toitmise eelised:

Iga rakk meie kehas vajab tuhandeid toitaineid. Vitamiine, mineraalaineid ja asendamatuid aminohappeid saame toiduga, teisi elutähtsaid aineid toodab meie organism õige ja tasakaalustatud toitumise korral ise.
Kreemide kaudu võib aktiivainete rakkudeni jõudmine olla puudulik. See sõltub naha seisukorrast ja toimeainete kontsentratsioonist, kreemi tootmistehnoloogiast ja paljudest muudest mõjutajatest. Kui aga toitained on vereringesse imendunud, on kindel, et nad ka kantakse igasse naharakku.
Toitumisel on positiivne, aeglustav mõju vananemisele, sh. naha vananemisega kaasnevatesse toimemehhanismidesse tervikuna.

Naha sisemise toitmise puudused

Õige toitumine aitab osaliselt piirata küll sisemise, füsioloogilise vananemise kiirust, kuid ei suuda kaitsta nahka väliskeskkonna kahjustuste (päike, tuul ja saastatus) eest. Teatavasti just päiksekiirgus on üheks peamiseks naha enneaegse vananemise põhjuseks, mistõttu nahk vajab korralikku päikesekaitset .
Suu kaudu on võimatu saavutada suurt aktiivainete kontsentratsiooni naharakkudes. Nahahoolduskreemid või - protseduurid üritavad nahas tekitada kõrgema aktiivainete kontsentratsiooni. Enamus juhtudel on see võimalik, kui kasutatakse õige kontsentratsiooniga tooteid või mõne meditsiinilise seadme abi (nt elektrivool). Näiteks, C-vitamiini hooldused on efektiivsed vaid juhul, kui vitamiini kontsentratsioon on 10% või rohkem.
Suukaudne ainete manustamine võib sageli olla ka ohtlik. Näiteks piisavat vit. C kontsentratsiooni ei ole võimalik suu kaudselt saavutada, sest vit C väljutatakse kehast kiiresti neerude kaudu ning ülisuured vitamiini kogused võivad põhjustada tõsiseid vastureaktsioone.
Mõned toimeained, nagu peptiidid ja kasvufaktorid, lagunevad kergesti seedeensüümide toimel, mistõttu on nende kasutamine pealemäärituna efektiivsem.
Mõned suukaudselt võetavad toitained ei imendu õigesti läbi seedetrakti (näit. seedehäired, ebakvaliteetne toit).

Üldised dieedisoovitused noorusliku naha säilitamiseks

Tasakaal ja mitmekülgsus

Naha, nagu ka kogu tervise jaoks on oluline tervislik ja tasakaalustatud toitumine, mis aeglustab füsioloogilist vananemisprotsessi. Tervisliku toitumise all peavad toitumisspetsialistid silmas toidu tarbimist, mis sisaldab kõiki vajalikke toitaineid optimaalsetes kogustes.

Siinkohal tasub mainida, et "võitluses naha vananemisprotsessidega” tuleb mõningaid toitaineid tarbida suuremal määral kui klassikalise dieedi soovitustes.

Mõned üldised igapäevased tasakaalustatud toitumise nõuanded on järgmised:

Tarbige küllaldaselt puu- ja juurvilju
Puu- ja juurviljad on eriti tähtsad enneaegse naha vananemise vältimiseks, sest neis sisaldub külluslikult erinevaid antioksüdante ja pigmentaineid, mis kaitsevad naharakke vabade radikalide kahjuliku mõju eest. Valige alati värsked ja toored (või minimaalselt keedetud) viljad, kuna kuumus hävitab enamuse antioksüdantidest. Kaks tassitäit puuvilju ja kaks ja pool tassi juurvilju päevas on soovitav 2000- kalori suuruseks koguseks, suurendades või vähendades koguseid vastavalt tarbitud kalorite tasemele.
Sööge iga päev erinevaid puu- ja juurvilju. Valige juurvilju kõigist viiest grupist (tumerohelised, oranzid, kaunviljad, tärklist sisaldavad juurviljad, jt)

Tarbige igapäevaselt minimaalselt 100g täisteratooteid, millest enamus tuleks rikastatud täisteratoodetest.

Tarbige igapäevaselt 3 tassi rasvavaba või madala rasvaprotsendiga piima või siis samaväärses koguses piimatooteid.

Kindlustamaks kõikide vajalike toitainete õigeid tarbitud koguseid, on soovitav kasutada suures valikus erinevaid toite.

Vedelikud

Hästi niisutatud nahk on vähem altim kortsude tekimisele. Päeva jooksul tarbitud piisav vedeliku hulk kindlustab keha õige niisutatuse ja aitab vähendada naha kuivust. Eksperdid soovitavad tarbida 6-8 klaasi vett päevas. Kohv ja gaseeritud joogid ei ole hea asendus veele, sest nad sisaldavad kofeiini, mis viib vett organismist välja. Samuti ei ole soovitav 2-3 tundi enne magamaminekut juua, mis võib põhjustada hommikusi turseid ja liigset naha venitamist.

Kalorid

Ärge liialdage kaloritega, kuna kortsude teket soodustavad edukalt lisaks päiksekiirgusele suured kaalukõikumised, mis venitavad nahka. Kui suurel määral nahk peale kaalulangust välja venib, sõltub inimese vanusest (mida vanem on inimene, seda aeglasem on naha taastumine), geenidest ja teistest faktoritest.

Toidu valmistamine

Toidu valmistamisel on kõige tähtsam jälgida kuumust. Temperatuuri tõus suurendab võrdeliselt keemiliste protsesside tekimist. Samuti iga kord, kui toitu soojendada, suurenevad oluliselt toitainete lagunemisprotsessid ja oksüdeerumine ning seega ka nahka kahjustavate vabade radikalide osakaal. Paraku kuumutatud toidu täielik vältimine ei ole hästi võimalik. Alustuseks on soovitav vähendada kuumutamisaega ja vältida suures hulgas rasvas valmistatud või grillitud toitu.

Rasv toidus

Rasv on tähtis toidu osa, kuid oluline on tarbida õiget tüüpi rasvasid õiges propotsioonis, mis on kasulik kehale ja nahale. Enamus dieetides esineb 3 sorti rasvasid: küllastatud, monoküllastamata ja polüküllastamata rasvad.

Küllastatud rasv tõstab vere kolesterooli ja triglütseriidide taset, soodustades nii südame-veresoonkonna haiguste teket. Küllastatud rasv kaldub soodustama ka põletikku, mis on omakorda vabade radikalide vabanemise kaudu üheks naha enneaegse vananemise põhjuseks. Kerge nahapõletik on tavaliselt silmale tajumatu, kuid paraku väga tavaline.

Küllastatud rasvadest hoidumine ei olegi nii väga lihtne. Mõned inimesed lähevad või pealt üle margariinile, mis koosneb erinevatest taimsetest õlidest ja sisaldab palju vähem küllastatud rasva. Samas margariini tootmise protsessis tekivate keemiliste reaktsioonide käigus tekib nn. trans-monoküllastumata rasv
, mis on vähemalt sama halb või isegi halvem (eelkõige ateroskleroosi soodustav) kui küllastatud rasv. Teatavasti looduses esinevad kõik küllastumata rasvad cis-vormide kujul, kuid margariini tootmises kasutatava õli hüdrogenisatsiooni käigus tekivad trans-monoküllastamata rasvad. Tõenäoliselt omavad nad ka samasugust põletikku soodustavat toimet nagu küllastatud rasvad, mistõttu pole nad ka head naha tervisele. Soovitav on kasutada margariine, kus on kas vähe või puuduvad trans-rasvad. Vajadusel küsige sellekohast infot tootjalt. Trans-rasvasid kalduvad sisaldama rohkem kõvemad margariinid ja töödeldud toidud. Kui te näete koostisainete nimekirjas terminit "vegetable shortening",. siis teadke, et see toode sisaldab tõenäoliselt trans-rasvasid ja on väga madala kvaliteediga.

Mõned inimesed tarbivad alternatiivselt suuremal hulgal polüküllastumata rasvasid (soja -, puuvillaseemne -jt. kergeid õlisid), püüdes nii vältida küülastatud ja trans-rasvasid. Kahjuks ka polüküllastumata rasvad, eriti küpsetamise või pikemaaegse õhuga kokkupuute käigus, toovad kaasa vabade radikalide kahjustuse veresoontele, immuunsüsteemile ja nahale.

Veel üks suur viga on pidada väga madala rasvasisaldusega dieeti, mis võib viia subkliinilise essentsiaalsete rasvhapete puudujäägini.

Kõigist kolmest rasvade klassist on tõenäoliselt kõige tervislikumad monoküllastamata rasvad, mis peaksid moodustama suurima osa (vähemalt pool) kogu tarbitavast rasva hulgast. Parimad monoküllastumata rasvade allikad on oliiviõli ja canola õli. Üks erilisemaid küllastumata rasvu on omega-3, mis on tuntud oma positiivse toime poolest südame-veresoonkonnale, kuid tal on ka mitmeid teisi kasulikke omadusi, sealhulgas võime vähemdada põletikku.

Veresuhkuru langetamine - oluline faktor naha noorendamisel

Vere suhkrusisaldus ehk täpsemalt vere glükoosi tase on väga oluline näitaja, kuna glükoos on põhiliseks kesknärvisüsteemi energiaallikaks. Kui see langeb pikemaks perioodiks alla teatud taseme, võib inimene kaotada teadvuse, langeda koomasse ja surra. Liiga kõrge glükoosisisaldus avaldub diabeedina ja on samuti kahjulik, kuigi kohesed tagajärjed on tavaliselt vähemtõsisemad.

Vähem teada on fakt, et veresuhkur on tähtis tegur vananemisprotsessis. Glükoos võib kahjustada rakke ja kudesid reageerides valkude, DNA ja teiste tähtsate molekulidega nn. glükolüüsi protsessis. Glükolüüsi tagajärjel tekib suhkrustumine - nn. sildade moodustumine valkude ja teiste tähtsate molekulide vahele. Aja jooksul muutuvad need sillad tugevamaks ja vähem elastseks ning soodustavad naha kergemat rebenemist.
Uurimused on näidanud, et süsivesikute taluvuse parandamine on üks tähtsamaid samme aeglustamaks vananemisprotsesse ülekaalulistel ja üle 30-40a inimestel.

Toidukordade glükeemilise efekti vähendamine

Toidu seedimise ajal lagundavad meie seedetraktis olevad ensüümid toidu väikesteks molekulideks, nagu lihtsamateks suhkruteks, aminohapeteks ja valkudeks. Seedides toitu, mis sisaldab glükoosi, imendub see koheselt vereringesse, mis põhjustab veresuhkru taseme tõusu ehk nn. glükeemilist efekti. Kui suur see tõus on, sõltub glükoosi hulgast ja vormist (nt tärklis, suhkur või sahharoos) toidus, kuid ka teistest toitainetest (nt kiudained), mis mõjutavad glükoosi imendumist.

Üldiselt tuleks eelistada madalama glükeemilise efektiga toitu, mis on süsivesikute ainevahetusele kasulikum. Näiteks täisteraleiva glükeemiline efekt on tervelt 32% väiksem kui sama koguse nisujahust valmistatud leiva puhul.

Glükeemilist efekti vähendavad kiudained, liikumine, toidulisandid ja ravimid.

Kiudained

Kiudained on viimaste aastakümnete jooksul muutunud üheks tervise ja elujõu säilitamise tähtsaimaks ja põhilisemaks toitainegrupiks. Kiudained said laialdasema tuntuse, kui Aafrikas töötanud teadlased märkasid, kui vähe on sealsetel elanikel tüüpilisi “lääne” haigusi nagu südamehaigused, diabeet, ülekaal, käärsoole vähk ja hemorroidid. Selgus, et kohalik elanikkond tarbis väga suure kiudainetesisaldusega toitu.

Järgnevad uuringud tõestasid selgelt kiudainete võimet ennetada ja/või parandada süsivesikute taluvust ja II tüübi diabeeti. Kiudained aeglustavad glükoosi imendumist toidust vereringesse, mis jätab organismile rohkem aega süsivesikuid lagundada. Kiudaineid ei suuda inimene seedida ning nende suur osakaal toidus muudab väljaheite pehmemaks ja mahukamaks.

On välja arvutatud, et keskmine arenenud maa kodanik tarbib ainult ühe kolmandiku kiudaineid optimaalsest vajalikust hulgast. Õnneks ei ole kiudainete osakaalu suurendamine toidulisandeid kasutamata üldse eriti keeruline. Pigem võib kiudaineid sisaldavate toidulisandite ebaõige kasutamine põhjustada seede -ja terviseprobleeme. Toidus sisalduvatest kiudainetest ei teki seda aga kunagi.

Liikumine

Regulaarne treening parandab süsivesikute taluvust ja omab tervisele üldist positiivset mõju. Kui treening toimub välistingimustes, kaitske kindlasti nahka päikese ja tuule eest.

Toidulisandid

Teatud toitainetel ja taimsetel ekstraktidel on positiivne efekt süsivesikute ainevahetusele. Näiteks lipoehape on tuntud oma veresuhkru taset alandavate omaduste poolest. Mõned adaptogeenid parandavad suuresti süsivesikute taluvust või isegi pööravad tagasi II tüübi diabeedi varajasi nähte. Enamus tuntumatest adaptogeenidest saadakse taimedest ja need on ohutud normaalse päevase koguse piirides.

Ravimid

On olemas ravimeid, mis langetavad veresuhkru taset ja mida kasutatakse diabeedi korral, kuid enamikel neist võivad olla kõrvalnähud. Sellised rohud ei sobi siiski inimestele, kellel on kerge süsivesikute talumatus.

Naha jaoks olulised vitamiinid, mineraalained ja antioksüdandid

Vitamiinid ja mineraalained on asendamatud kogu keha jaoks. Mõne vitamiini või mineraalaine defitsiit on just naha jaoks eriti kahjulik ja võib lõppeda nahahaiguste ja/või naha kiirenenud vananemisega. Tõsised vitamiinide/mineraalainete puudujäägid on arenenud riikides harvad, kergemad puudujäägid aga üllatavalt sagedased. Selleks, et suurendada ükskõik millise naha noorendamise programmi efektiivsust, tuleb tarbida optimaalne kogus vajalikke vitamiine ja mineraalaineid. Vitamiinidega liialdamine ei anna paremat tulemust, kuid võib osutuda tervisele kahjulikuks.

Antioksüdandid kaitsevad rakke vabade radikalide kahjustuste eest, mis on teatavasti üheks peamiseks vananemise põhjuseks. Kõige tavalisem vabade radikalide allikas on normaalne rakkudes toimuv energia põletamine, mis toimub rakkudes iga minut. Nahk saab täiendavat kahju päikesekiirgusest ja keskkonna saastumisest.

Nn. pealemääritavad antioksüdandid pakuvad nahale mõningast kaitset keskkonna eest ja aeglustavad naha vananemist. Siiski, nende efekt sõltub naha läbilaskevõimest, kreemis leiduvatest koostisainetest ja paljudest muudest faktoritest. Tõestust on leidnud ka mõne suukaudse antioksüdandi efektiivsus, kui seda võetakse suuremas koguses. Tuleb meeles pidada, et suhteliselt vähe on tehtud kindlaid uuringuid pindmiselt või suukaudselt manustatud antioksüdantide mõju kohta nahale ning enamus tõendeid selle kohta on kaudsed.

Organismil on vaja nii vesi -kui rasvlahustuvaid antioksüdante, et luua efektiivne kaitse vabade radikalide vastu kogu kehas, eriti aga nahas. Vees lahustuvad antioksüdandid on efektiivsed peamiselt raku sisemises ja välimises vedelikus, samas rasvlahustuvad antioksüdandid kaitsevad lipiidseid rakumembraane.

Antioksüdantide lahustuvus

antioksüdantide tabel

Järgnevalt keskendume vitamiinidele, mineraalainetele ja antioksüdantidele, mis omavad naha tervise jaoks erilist tähendust.

B-kompleks vitamiinid

Termin B-kompleks viitab grupile vitamiinidele - B1 (tiamiin), B2 (riboflaviin), B3 (niatsiin), B5 (pantoteenhape), B6 (püridoksiin), B12 (kobalamiin) ja foolhape.

B1 ja B2 vitamiinidon kriitilise tähtsusega rakkude energia tootmisprotsessides. Nende puudujäägid põhjustavad erinevaid dermatiidi vorme. Kerge puudus jääb tavaliselt märkamata või ilmneb väiksemat sorti nahakahjustustena. Inimesed, kes peavad põhiliselt teravilja ja kartuli dieeti, on suur riskigrupp. Abiks on siin tasakaalustatud toitumine või mõõdukalt toidulisandeid.

B1 ja B2 vitamiine leidub…..

B12 (kobalamiin) on asendamatu paljudele rakkude sünteesimisprotsessidele. Selle vitamiini puudujääk on eriti kahjulik närvirakkude ja kiiresti jagunevate rakkude, sh. naharakkude jaoks. Kerge B12 vitamiini puudujääk jääb sageli märkamata, sest märkimisväärseid sümptomeid ei teki. Mõnikord võib depressioon olla ainus B12 puudujäägi tunnus.

B12 leidub õnneks peaaegu kõikides loomset päritolu toitudes, nagu näiteks looma ja kodulindude lihas, kalas, munades ja piimaproduktides. Ranged taimetoitlased on suur B12 vitamiini puuduse riskigrupp.
B12 vitamiini omastamine toidust vajab meie mao poolt toodetavat valku.

Vit B12 imendumine on vähenenud vanematel inimestel (magu ei tooda enam piisavalt seda valku) ja teatud imuunsüsteemi ja seedeprobleemide korral. Sellisel juhul ei aita toitumise korrigeerimine ega suukaudsed lisandid, vaid vitamiin tuleb annustada kas ninasprei või süstide kaudu.

Vastupidiselt paljudele teistele vitamiinidele, võib suurem kui päevane normaalne B12 vitamiini doos pakkuda positiivset kasu tervisele.

Foolhape on eriti tähtis rakkude, sh. naharakkude jagunemise jaoks. Kerge foolhappe puudujääk jääb tihti märkamata või ilmneb vaid depressioonina. Teatud apteegi käsimüügiravimid võivad takistada foolhappe imendumist ja kättesaadavust.

Värsked või kergelt küpsetatud, eriti roheliste lehtedega köögiviljad ja oad on kõige tähtsamad foolhappe allikad. Loomse päritoluga toitainetest sisaldab foolhapet hulgaliselt vaid maks. Foolhape võib hävida küpsetamise käigus ja pika säilivusajaga toodetes. Dieet, kus on vähe juur- ja puuvilju on selge foolhappe puudujäägi riskifaktor.

A-vitamiin

A-vitamiin on normaalse raku elutsükli jaoks kriitilise tähtsusega. Arenenud riikides on kerge A-vitamiini puudus tavaline. A-vitamiini puudujääk põhjustab naha kuivust, õhenemist ja kortsude teket. Kui inimesel on A-vitamiini puudujääk, ei mõju ükski nahahooldus efektiivselt. Teisalt põhjustab liigne kogus A-vitamiini (kõrgedoosilised toidulisandid või suurtes kogustes maksa söömine) tõsist mürgistust, mida tuleb vältida.

Põhilised A-vitamiini allikad on loomset päritolu toidud, eriti munad, erinevad organid ja kõik piimaproduktid. Kahjuks on need toidud eriti rikkad kolesterooli ja küllastunud rasvade poolest. Mõned taimed, nagu porgandid ja brokkoli, on varustatud karotenoididega, mida organism muudab A-vitamiiniks.

C-vitamiin, raud ja vask

C-vitamiin, raud ja vask on kokku pandud põhjusega, et kõik kolm omavad tähtsat rolli kollageeni sünteesis, mis on kõige tähtsam struktuurvalk nahas. Iga aine puudujääk vähendab naha vastupanu ja võimet paraneda (lisaks teistele terviseprobleemidele). C-vitamiini leidub värsketes puu- ja juurviljades, rauda täisteravilja ja -lihatoodetes, vaske mitmetes erinevates toitudes. Vase puudujääk ei ole tavapärane, välja arvatud juhul, kui võetakse tsingilisandeid.

Flavonoidid

Flavonoidid on mitmekülgne grupp taimepigmente, millel on antioksüdandi omadused. Need ained vastutavad paljude puuviljade, juurviljade ja lillede värvipigmentide eest. Lisaks omavad mõned flavonoidid allergia-, viiruse-, põletiku ja -vähivastaseid omadusi. Rohkem kui 4000 flavonoidist on uuritud vaid mõnda. Nahale on osutunud kasulikemaks proantotsüaniinid (leidub viinamarjades ja männikoores ) ja polüfenoolid (leidub rohelises tees ).

Koensüüm Q10, lipoehape, tsüsteiin, metioniin

Need on tugevad antioksüdandid, kuid omavad ka teisi vähemalt sama tähtsaid ülesandeid (vt. hiljem).

E-vitamiin (tokoferool)

E-vitamiin on põhiline rasvlahustuv antioksüdandist vitamiin meie kehas. E-vitamiin (nii suukaudselt kui naha kaudu) kaitseb nahas lipiidseid rakumembraane ja küllastumata rasvhappeid, mis on eriti vastuvõtlikud vabade radikalide kahjustusele ning ilma täiendava kaitseta lagunevad tundidega.

Miinimum vajalik kogus E-vitamiini on nii väike, et enamus dieetides leidub seda piisavalt (välja arvatud selline toit, kus on suured kogused küpsetatud õli). Aastakümneid väitsid paljud eksperdid, et suured E-vitamiini kogused on tervisele ekstra kasulikud (vähendavad läätsekae ja südamehaiguste riski ja aeglustavad naha vananemisprotsesse). Mõned aastad tagasi see arvamus muutus, kui selgus, et pikaajaline suur E-vitamiini suukaudne üledoos ei omanud mingisugust efekti südamehaiguste ennetamises, pigem muutus olukorra hullemaks.

Viimastes uuringutes on selgunud, et õigesti valmistatud E-vitamiin võib olla isegi kasulikum, kui alguses arvati. Siiski ei tohi kasutada E-vitamiini lisandeid kergemeelselt.

Enamus E-vitamiini toidulisandeid sisaldavad ainult alfa-tokoferooli ehk DL-alfa-tokoferooli, mis on segu kahest erinevast D ja L alfa-tokoferooli vormist. Kuigi DL-alfa-tokoferool on piisav, et ennetada E-vitamiini puudujääke, ei ole see eraldi kasutatuna tervise jaoks optimaalseim valik. Nüüd teatakse, et E-vitamiini perekonnas on palju üksteisega seotud, naturaalseid ühendeid, sealhulgas alfa, beeta, delta ja gamma tokoferoolid ja alfa, beeta, delta ja gamma tokotrienoolid, mis kõik hävitavad erinevaid tüüpe vabu radikale. Mitmed uurimused näitavad, et segatud tokoferoolid on vabade radikaalide kahjutuks muutmisel ja haiguste ennetamisel efektiivsemad kui lihtsalt alfa tokoferool. Üks uurimus näitas isegi, et suured doosid alfa tokoferooli vähendasid veres gamma tokoferooli hulka 30-50%. See seletab, miks mõningatel juhtudel suured doosid standardset E-vitamiini lisandit võib põhjustada pigem halba kui head.

Tokotrienoolid on ligikaudu 50 korda võimekamad antioksüdandid, kui tokoferoolid. Uuringutes on paljulubavalt väljendunud tokotrienoolide potentsiaal ennetada ja ravida degeneratiivseid ja aterosklerootilisi haigusi.

Kas valida naturaalne või sünteetiline E-vitamiin?

Naturaalne E-vitamiin sisaldab ainult tokoferoolide ja tokotrienoolide D vorme, mis on efektiivsem, kuid sünteetiline tavaliselt D ja L vormide segu. Efektiivse D vormi eraldamine sünteetiliselt on võimalik, kuid väga kallis protsess, seega enamus sünteetiliste ravimite tootjaid seda ei tee. L vorm on bioloogiliselt vähem efektiivsem kui naturaalne D vorm, eriti kui tegu on suukaudse manustamisega. Seetõttu on kasulikum tarbida hoolimata kõrgemast hinnast naturaalset toidulisandit, mis sisaldab tokoferoolide ja tokotrienoolide tasakaalustatud segu D-vormidest, juhul kui sünteetilise E-vitamiini tootja pole eraldi välja toonud, et lisand sisaldab vaid D vormi.

Samuti on tõenäoline, et naha kaudu manustatuna osutub tokoferooli ja tokotrienooli segu efektiivsemaks kui alfa-tokoferool üksi. Kahjuks pindmise nahahoolduse tooted sisaldavad tavaliselt ainult alfa-tokoferooli.

Naha noorendamiseks asendamatud toitained

Asendatavaid toitaineid suudab meie keha ise sünteesida või ilma nendeta hakkama saada. Asendamatuid toitaineid ei suuda keha ise toota ega ilma nendeta toimida. Lisaks on olemas veel üks tähtis, kuid sageli alahinnatud toitaineklass - teatud tingimustel asendamatud toitained, mida organism ei suuda ise sünteesida teatud tingimuste, näiteks stressi, haiguse, kõrge vanuse vm. tõttu ja jääb sõltuma toidust saadud hulgale.

Lipoehape

Lipoehape on nii vesi- kui rasvlahustuv vajalik toitaine rakkude energiatootmiseks süsivesikutest ja teistest “kütustest”. Lisaks tema tõhusad antioksüdantsed (kaitseb enamuste vabade radikalide vastu), raskemetalle (raud, vask, kaadmium, plii ja elavhõbe) siduvad ja glükoosi taset alandavad omadused on ainulaadne kombinatsioon, mis muudavad lipoehappe võtmetähtsusega preparaadiks naha noorendamisel.

Keha suudab lipoehapet väikestes kogustes ise toota, kuid sellest jääb väheseks näiteks stressi või haiguse puhul. Samuti lipoehappe tase väheneb vanusega.

Koensüüm Q10

Koensüümil Q10 (KoQ10) on kaks tähtsat ülesannet: ta on eluliselt tähtis aine rakkude hingamissüsteemis ja ka oluline antioksüdant, kaitstes rakke kahjulike vabade radikalide eest. Keha suudab toota KoQ10, aga paljud faktorid, sealhulgas vanus, haigused, kolesterooli taset alandavad ravimid ja ebatervislik toitumine halvendavad seda võimet. KoQ10 kutsutakse ka “bioloogiliseks vananemise tunnuseks”, sest ensüümi tase seostub väga hästi vananemise ja taandarenevate haigustega. Suur hulk uurimusi on selgelt tõestanud KoQ10 efektiivsust südamepuudulikkuse ja teiste südamelihase haiguste korral. Seisundid, mille puhul on märgatud KoQ10 positiivset toimet on veel kõrge vererõhk, vähenenud vastupanuvõime ja lihaste atrofeerumine. Kahjuks napib uurimusi, mis oleksid tõestanud KoQ10 positiivset toimet nahale. Tõenäoline on siiski, et KoQ10 tõttu suurenenud energia tootmisest saab kasu ka nahk.

Tsüsteiin ja metioniin

Tsüsteiin ja metioniin on väävli-sisaldusega aminohapped. Lisaks valkude ehitusallikaks olemisele, toimivad need aminohapped kui antioksüdandid, mis eemaldavad kehast raskemetalle. Tsüsteiin on ka osa glutatioonist, mis on peamine veeslahustuv rakusisene antioksüdant. Metioniin on asendamatu aminohape, mida keha ei suuda ise toota ja mida seetõttu peab saama toiduga. Tsüsteiini suudab keha metioniinist sünteesida ja seda loetakse teatud tingimustel vajalikuks, kuid ta võib muutuda asendamatuks, kui metioniini tase on langenud.

Arvatakse, et tsüsteiini ja metioniini tase organismis vanusega väheneb. Nende ainete toidulisandina annustamine suurendas hiire elu pikkust. Kaudsed tõendid väidavad, et säilitades väävlit-sisaldavate aminohapete optimaalset taset organismis, pakub see tervist ja pikaealisust, sealhulgas ka paremat naha tervist.

Metioniini leidub …..

Kas silikoon suurendab loomulikul teel sinu ilu?

Sõna silikoon tekitab tavaliselt vastuolulisi arvamusi silikoonist rinnaimplantaatide kohta. Silikoon on asendamatu mikroelement ning vajalik sidekoe toimimiseks. Õnneks on selle omastamiseks palju ohutum ja naturaalsem viis toidulisandite näol, mis sisaldavad bioloogilisi silikooni vorme.

Silikoon suurendab koes leiduva asendamatu aminohappe hüdroksüproliini hulka, millel on võtmeroll kollageeni ja elastiini sünteesis. Mitmed uuringud avastasid, et lisaks suurenes ka I tüübi kollageeni süntees. On tõestatud, et toidulisand, mis sisaldab bioloogilist silikooni, parandab sidekoe tugevust ja naha, küünte, juuste ning kõhrede seisundit. Ühes Belgias Antwerpi ülikoolis läbi viidud uurimuses analüüsiti ortosilikoonhappe efekti (10mg silikooni päevas 20 nädala jooksul) erinevate parameetrite järgi, mis puudutasid nahka, küüsi ja juukseid. Uuring hõlmas 50 naist ja oli mitmeti kontrollitud, s.h. kasutati ka platseebot. Tulemus näitas tagasihoidlikku (15-20% ulatuses), kuid statistiliselt väga oluliste parameetrite paranemist, nagu näiteks naha kareduse vähenemine, elastsuse ja tugevuse suurenemine. Samuti vähenes küünte ja juuste katkemine.

Oleks vaja edasisi uuringuid, et tõendada nende analüüside tulemust, leida optimaalseid doose, kestvusaega jne. Neile, kes ei soovi enam oodata, on bioloogilise silikooni lisand proovimist väärt.

Silikoon on üldiselt hästi talutav. Soovituslik päevakogus jääb 5-20 mg vahele. Arvestades fakti, et silikooni leidub ka toidus, ei oleks mõistlik ületada soovituslikku doosi, vähemalt seniks, kuni pole tehtud täpsemaid uuringuid.

Kurkumiin aitab „vürtsi lisada” haiguste ennetamisele, annab elujõudu ja aitab säilitada tervet nahka.

Kurkumiin on haiguste ennetamise ja vananemisprotsessi aeglustajana üks abivahenditest. Kurkumiin on kollane pigment, mida leidub kurkumi taimes, traditsioonilises idamaade vürtsis, mis on tuntud ka karri nimega. Seda odavat ja laialt levinud vürtsi on tarbitud ilma kahjustusteta üle kahe tuhande aasta sadade miljonite inimeste poolt. Kurkumit kasutatakse peamiselt vürtsina, kuid tal on ka palju kasulikke omadusi tervisele, mis on suures osas leidnud kinnitust uuringutega. aga ka .

Kurkumiin on tugev antioksüdant, tal on vähki ennetavad, artriidi-, amüloosi ja põletikuvastane toimed, samuti kasutatakse teda haavade paranemise abivahendina. On piisavalt tõendeid, et kurkumiin kaitseb närve, vähendades eelkõige Alzhaimeri haiguse riski ja teisi dementsuse vorme. Dementsust esineb palju harvemini piirkondades, kus on kombeks tarbida palju karriga vürtsitatud toite. Indias, kus karri on väga populaarne, on Alzhaimer väga haruldane haigus (alla 1%-l üle 65-aastastel elanikel). On tähendatud tagasihoidlikku efekti ka mõne vähi tüübi ja südamehaiguste ennetamisel.
Kas neid tõestatud ja võimalikke kurkumiini tarvitamise positiivseid külgi saab tõlgendada ka pikema eluea saavutamisel? Selle väitmiseks oleksid tarvilikud täiendavad uuringud. Igaljuhul tasuks kurkumiini kui üldist ennetavat abivahendit ka ilma täiendavate uurimustulemusteta proovida.
Inimesed, kes ei tarbi palju karri vürtsi, võivad tarbida standardset kurkumi ekstrakti lisandit, mis sisaldaks 95% kurkuminoide. Doosid kuni 2000 mg-ni põhjustavad väga harva kõrvalnähte, milleks võib olla seedesüsteemi ärritus. Selle vältimiseks on soovitav tarbida kurkumi ekstrakti koos toiduga, sest toidus sisalduv rasv aitab kaasa kurkuminoidide paremale omastamisele. Kahjuks on kurkumi ekstrakti omastamine seedetrakti poolt väike, kuid siiski mõneti suurendatav tarbides toitu, mis sisaldab rasva või õli. Mõned uuemad kurkumiini sisaldavad tooted pakuvad kõrgemat imendumisprotsenti, sisaldades imendumistõhustajaid.

Kurkumiin kui naha noorendaja

Kurkumiini efektiivsuse uuringud naha osas on veel üpris puudulikud, kuid võttes arvesse kurkurmiini antioksüdantseid ja põletikuvastaseid omadusi, on nendest ilmselt kasu ka nahale. Samuti teades, et nahk on lipiididerikas kude (nagu ajugi), võib kurkumiin lisaks närvidele kaitsta ka nahka.

Arvestades kurkumiini turvalisust, ei pruugi täpsustavaid uurimusi ootama jääda, vaid tasub kohe ära proovida kurkumiini sisaldavate toidulisandite võimalik kasu nahale. Saadaval on ka mõned kreemid, mis sisaldavad kurkumiini erinevaid vorme, kuid nende optimaalsed kontsentratsioonid ja koosmõju teiste toimeainetega on veel ebaselge ning heade toodete leidmine on raske.